fbpx
Home Ekonomi ons altın fiyatı, gram altın, çeyrek altın, 23 Kasım altın yorum | Bigpara
ons altın fiyatı, gram altın, çeyrek altın, 23 Kasım altın yorum | Bigpara

ons altın fiyatı, gram altın, çeyrek altın, 23 Kasım altın yorum | Bigpara

by Para Editor


Ons altın fiyatları, dün ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarıyla sert gerilerken; gram altın fiyatları yeni günde tarihi rekor seviyesini tazelendi. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu ortağı Özsoy, “Küresel enflasyon baskılarının devam ettiği ortamda ons altın bu sert düşüş sonrasında yeniden bir toparlanma sürecine girecektir” şeklinde değerlendirdi.

Şenay Zeren

ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında ABD Merkez Bankası Başkanlığına Jerome Powell’ı ve Başkan Yardımcılığına Lael Brainard’ı aday gösterdi. Başkan Biden’ın yaptığı bu açıklama sonrası, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla ons altın fiyatları sert gerilerken, dolar endeksi yaklaşık olarak 14 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Yatırımcılar, küresel çapta yükselen enflasyon baskısı sebebiyle altına sığınma davranışını sürdürürken, altın fiyatlarında dün yaşanan sert düşüşün kalıcı olması beklenmiyor. Diğer taraftan ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 31 yılın en yükseğinde seyreden enflasyon rakamları sebebiyle, faiz kararı takvimini öne alabileceği düşüncesinin kuvvetlenmesi altın fiyatlarını baskılıyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Ons altın fiyatları dün gün içerisinde 1849 dolar ile 1802 dolar seviyeleri arasında hareket ederken, yeni güne 1805 dolar seviyesinden başladı. Altının ons fiyatı, bugün içerisinde en yüksek 1812 dolar seviyesini; en düşük ise 1798 dolar seviyesini gördü. Ons altın, saat 11.56 itibarıyla yüzde 0.23 oranında düşüşle 1801 dolardan işlem gördü.

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Gram altının fiyatı, dolar kurundaki harekete bağlı olarak tarihinin en yüksek seviyesini 724,10 lira seviyesine taşırken; şu dakikalarda yüzde 7,06 oranında yükselişle 708,32 lira seviyelerinde alıcı buluyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1159 lira, Cumhuriyet altını da 4 bin 796 liradan işlem görüyor.

Gram altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 656 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 664 lira seviyeden başlamıştı.

ONS ALTINDAKİ DÜŞÜŞ KALICI OLMAYACAKTIR

Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu ortağı

ABD Başkanı Biden’ın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell’ı yeniden aday göstermesi ve Başkan Yardımcılığına da Brainard’ı aday göstermesi sonrasında piyasalardaki soru işaretinin gitmesi ve tesis edilen güvenin ardından ABD dolar endeksinin 96 seviyesinin daha da üzerine çıkması sonucunda ons altında sert bir düşüş yaşandı.

Bu sert düşüş akabinde 1805 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altının bu seviyelerde pek kalıcı olacağını sanmıyorum. Küresel enflasyon baskılarının devam ettiği ortamda ons altın bu sert düşüş sonrasında yeniden bir toparlanma sürecine girecektir ancak bu toparlanma hızı dün yaşanan sert düşüş gibi ani bir toparlanma göstermeyebilir.

ABD Başkanı Biden’ın konuşması ile ABD dolar endeksi bu seviyeden daha da yukarılara 100 seviyesine kadar dayanabilecektir ve bu durum ons altının toparlanmasını geciktirecektir diye düşünüyorum, çünkü bir yandan ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde de bir yükseliş söz konusu. Bu toparlanmanın başladığına kanaat getirmemiz için ilk etapta 1821 dolar seviyesinin aşılmasını takip etmek gerekli.

Gram altın tarafında ise, ons altının aksine 671 TL seviyelerine yükselişinin ardında, dolar/TL kurunun rekorunu tazeleyerek 11.50 TL seviyesinin üzerine çıkması var. Merkez Bankası’nın faiz indirme politikasının henüz sona ermediğini düşündüğümüzde kurdaki yukarı yön hareketinin devam edeceğini düşünüyorum. Bu durum da gram altın fiyatının 685 TL üzerine çıkma olasılığını şu aşamada kuvvetlendiriyor. Ons altındaki toparlanma ile birlikte gram altındaki kısa vadeli hedefi 690 TL olarak değerlendiriyorum.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EtiketlerSource link

Related Posts

Leave a Comment