fbpx
Home Ekonomi Türkiye ekonomisi neden hedefte? Kur ve faiz lobisi neden Türkiye ekonomisini hedef alıyor?
Türkiye ekonomisi neden hedefte? Kur ve faiz lobisi neden Türkiye ekonomisini hedef alıyor?

Türkiye ekonomisi neden hedefte? Kur ve faiz lobisi neden Türkiye ekonomisini hedef alıyor?

by Para Editor


Mustafa Desteci’nin canlı yayında öne çıkan açıklamaları:

“Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik coğrafya çok zor bir yer. Biz Türkler bu bölgeye yerleştikten sonra o zamandan veri yani bin yıldan beri bizleri Anadolu coğrafyasından atıp tekrar Orta Asya’ya geri gönderme gibi projeden emperyalistler asla vazgeçmediler.

Türkiye güçlendiği dönemlerde özellikle kendi sınırları ‘dışında ne oluyor, ne bitiyor?’ dediği zaman mazlumlara el uzattığı zaman Türkiye’ye yönelik baskılar, ambargolar daha fazla belirginlik kazanıyor. Türkiye son yıllarda özellikle Savunma Sanayii’nde yaptığı hamlelerle elde ettiği başarılarla başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin hedefi haline geldi.

Bizler Savunma Sanayii’nde yüzde 80 dışa bağımlıyken bu oran artık bugünlerde yüzde 20’lere düştü. Türkiye, Libya’da, Suriye’de, Irak’ta ve Karabağ’da Azerbaycan ile birlikte omuz omuza birlikte mücadele verdi. Türkiye Mavi Vatan’dan vazgeçmiyor. Türkiye kendi petrol ve doğal gazını çıkarmak için kendi imkanlarıyla çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin ekonomik anlamda güçlendiği zaman neler yapabileceğini tüm dünya görmüş oldu.

İşte bu noktadan sonra ülkemize karşı bir takım operasyonlar, planlar ve ambargolar devreye sokuyorlar. Geçtiğimiz yıllara karşı kırılgan değil artık büyüyen bir ekonomiye sahibiz. İşte bu noktada Türkiye’yi durdurmayı planlıyorlar. Pandemiyle birlikte dünya 1929 ekonomik buhranından daha büyük bir kriz ile karşı karşıya ve tüm dünya ülkeleri bundan etkilenmiş durumda.

Türkiye artık faklı bir ekonomik model devreye soktu. Yıllardır ekonomimiz dışardan gelen sıcak parayla sürdürülmeye çalışılıyordu. Bu da dış borçlanmayı beraberinde getirdi ve bu program AK Parti iktidarından önce devrede olan bir programdı. Görüldüğü gibi üretim olmadan, istihdam genişletilmeden sizin ekonominizi büyütmeniz ve bağımsız bir ekonomi haline dönmeniz mümkün değil. İşte Türkiye bu adımı atıyor.

Türkiye dışarından sıcak para bulup borçlanmak yerine üretimini, ihracatını artırarak hem döviz ihtiyacını karşılıyor hem de istihdamı genişliyor. Ben 45 il ve onlarca ilçe gezdim. Sanayici ihracatın artmasında oldukça memnun mal yetiştiremiyorlar. Ham madde bulamıyorlar tabi emtia fiyatları yüksek bu da Türkiye’ye mahsus değil. Çin pandemi nedeniyle daralma yaşarken lojistik anlamda ciddi sıkıntılar ortaya çıkarken Türkiye süreçte üretim merkezi haline geldi.

Biz BBP olarak hep doğrudan yana olduk kimden gelirse gelsin kompleks yapmadan ondan yana olduk. Bakın yakın zamanda Asgari Ücret Komisyonu çalışmalarına başlayacak. Biz zamların enflasyonun çok üzerinde olması gerektiği ifade ettik ve inanıyorum zam oranları yüzde 40’ın üzerinde olacak. Milletin şu anda bir erken seçim talebi yok. Milletimiz istikrar istiyor. Millet devlet ve millet için atılan olumlu adımlarda birlik ve beraberlik istiyor.”Source link

Related Posts

Leave a Comment