fbpx
Home Ekonomi United Airlines, Covid-19’a karşı aşılamayan çalışanlarını kovacağını açıkladı
United Airlines, Covid-19’a karşı aşılamayan çalışanlarını kovacağını açıkladı

United Airlines, Covid-19’a karşı aşılamayan çalışanlarını kovacağını açıkladı

by Para Editor


United Airlines, Ağustos ayının başlarında çalışanlarının Covid-19 aşısı olmasını zorunlu tutan ilk ABD’li havayolu şirketi oldu. Şirket, çalışanlarının aşı olduğuna dair belgelerini iletmesi için son tarihi 27 Eylül olarak belirledi. 

ABD’li havayolu şirketi, son teslim tarihinin üzerinden bir gün geçmesinin ardından aşı olmamaya karar veren 593 çalışanı kovacağını yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.İşten çıkarma sürecinin gelecek hafta salı gününden itibaren başlayacağını bildirdi.

“İNANILMAZ ZOR BİR KARARDI”

United Airlines CEO’su Scott Kirby ve Yönetim Kurulu Başkanı  Brett Hart tarafından  çalışanlara gönderilen bir notta “Aşı olmayan personelimizi işten çıkarmak, inanılmaz derecede zor bir karardı. Ancak, ekibimizi güvende tutmak her zaman ilk önceliğimiz oldu” denildi.

Diğer taraftan şirket yetkilileri, çalışanların resmi fesih görüşmelerinde önce aşı olmayı seçerlerse işlerini koruyabileceklerini söyledi.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 99’UNDAN FAZLASI AŞILANDI

Öte yandan, havayolu dini ve tıbbi nedenlerle çalışanlarından aşı muafiyeti talepleri aldı. Ancak, yetkilileri, bu çalışanların havayolunun 67 binlik ABD işgücünün yüzde 3’ünden daha azını oluşturduğunu söyledi.

United Airlines muafiyet isteyenler hariç, ABD merkezli çalışanların yüzde 99’undan fazlasının Covid-19’a karşı aşılandığını bildirdi. 

GÜNLERDİR KOKULAN OLDU: LAVLAR OKYANUSA ULAŞTISource link

Related Posts

Leave a Comment